Rynek energii poniekąd stał się jedną z najlepszych wizytówek każdego kraju w Europie oraz na świecie. Każde z państw – szczególnie w obecnych czasach – stara się swój rynek energii ukształtować w taki sposób, by był on jak najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach, w których ideologia „eko” z pewnością nie jest nam obca. Warto więc dowiedzieć się, jak kształtuje się rynek energii w Polsce i czy faktycznie jest on ekologiczny?
Rynek energii w Polsce i tradycyjne elektrownie
Rynek energii w Polsce to przysłowiowy temat rzeka. Okazuje się jednak, że ciężko nazwać go ekologicznym lub przyjaznym środowisku naturalnemu. Przede wszystkim na rynek energii w Polsce w dużej mierze składają się w dalszym ciągu tradycyjne elektrownie. To właśnie z nich obecnie próbują jak najszybciej zrezygnować wysoko rozwinięte kraje Zachodu. Tradycyjne elektrownie nie tylko bazują na szybko kończących się zasobach, ale także podczas ich przetwarzania emitują do naszej atmosfery jak najwięcej zanieczyszczeń. Niestety, rynek energii w Polsce wydaje się w dalszym ciągu opierać produkcję prądu na tego typu elektrowniach. W efekcie, zamiast przybliżać się do ideologii „eko”, coraz bardziej się od niej oddalamy. Przeczytaj więcej na: https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/rynek-energii-w-polsce
Rynek energii w Polsce i wykorzystanie OZE
Choć w dużej mierze rynek energii w Polsce opiera się na tradycyjnych elektrowniach, to jednak nie można wykluczyć tego, że znalazło się w nim miejsce na OZE, czyli odnawialne źródła energii. W naszym kraju znajdziemy bowiem także całkiem sporo elektrowni słonecznych – farm fotowoltaicznych, a także elektrownie wodne oraz wiatrowe. Jednak rynek energii w Polsce absolutnie nie jest od nich zależy. Mają one dośc znikomy udział procentowy w ogólnej produkcji prądu w naszym kraju. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że rynek energii w Polsce ma przejść już w krótce przez rewolucyjne zmiany. Wyniak to przede wszystkim ze sporych ambicji naszego rządu, który chce sprawić, by Polska stała się o wiele bardziej „zielona” i pod tym względem dorównała zachodnim sąsiadom. Wydaje się więc, że rynek energii w Polsce ma całkiem spory potencjał, a jeśli tylko zostanie on w odpowiedni sposób wykorzystany, wówczas z pewnością nasze podejście do niego znacznie się zmieni.