Papier fotograficzny

Aby drukować zdjęcia wysokiej jakości niezbędna jest nie tylko odpowiednia drukarka, ale także dobry papier fotograficzny. Na rynku można znaleźć produkty różnego rodzaju, które są dostosowane do potrzeb klientów. Wraz z rozwojem technologii w sklepach pojawia się coraz więcej rodzajów papieru fotograficznego, w tym produkty najwyższej klasy. Dzięki nim można z powodzeniem cieszyć się ulubionymi zdjęciami na papierze, a żeby je wykonać nie trzeba udawać się do profesjonalnego studia fotograficznego. Tego rodzaju operacja jest możliwa do wykonania we własnym domu i bez wysiłku. 

Na co zwrócić uwagę wybierając papier fotograficzny?

Kupując papier fotograficzny warto sprawdzić charakterystykę danego produktu. Po pierwsze, powinien on być dobrany odpowiednio do typu drukarki. Najbardziej popularne są drukarki atramentowe, dlatego papier odpowiedni do takiego sprzętu łatwo jest znaleźć w sklepie. Nieco trudniej bywa z papierem do drukarki laserowej. Jest on mniej popularny, ponieważ drukarki laserowe w gorszy sposób odwzorowywują kolory na papierze. 

papier fotograficzny

Najistotniejsze parametry papieru fotograficznego

W trakcie wybierania papieru fotograficznego warto zwrócić uwagę między innymi na:

  • gramaturę – od niej zależy sztywność zdjęcia i jego wytrzymałość,
  • format – jest to po prostu rozmiar arkuszy,
  • gradację – czyli kontrast. Można wybrać papier jednogradacyjny lub zmiennogradacyjny. Ten pierwszy ma kontrast ustalony fabrycznie, natomiast w przypadku drugiego kontrast można zmieniać,
  • odczyn pH – mający wpływ na to, czy papier będzie trwały, czy nie. Można zdecydować się na papier o odczynie kwaśnym, który uważa się za słabszy jakościowo lub też papier bezkwasowy,
  • rodzaj powłoki – jest to inaczej stopień połysku. Można znaleźć papier matowy, błyszczący, jedwabisty, perłowy, satynowy, półbłyszczący, a także półmatowy. To, jaka powłoka zostanie wybrana ma wpływ na ostateczny efekt, jaki uzyskamy na zdjęciach.